You are currently viewing Wystawa – „Panteon sportu”

Wystawa – „Panteon sportu”

28 listopada odbyło się uroczyste otwarcie mobilnej wystawy pn. „Panteon sportu – najpiękniejsze chwile zapisane w pamięci polskich kibiców” w CEZiU „Kopernik” w Wyszkowie. Ekspozycja prezentuje najważniejsze momenty polskiego sportu oraz najwybitniejszych polskich sportowców.
Tego dnia szkołę odwiedził minister sportu i turystyki Arkadiusz Czartoryski.
W wystawie zawarte zostały sylwetki: lekkoatletów, narciarzy, pięściarzy, kolarzy, żużlowców, hokeistów, siatkarzy, piłkarzy, skoczków narciarskich oraz tenisistów. Wymienić można m.in. Irenę Szewińską, Adama Małysza, Jerzego Kuleja, Władysława Kozakiewicza, Tomasza Majewskiego, Halinę Konopacką, Jerzego Dudka, Tomasza Golloba, Justynę Kowalczyk, Agnieszkę Radwańska, Igę Świątek. Na każdej z tablic opisano ważne wydarzenie dla polskiego sportu. Zgromadzonych na wernisażu wystawy powitali uczniowie Oliwia Ogrodnik i Jakub Popowicz, którzy przybliżyli tematykę ekspozycji.
Z tysięcy kart chwały polskiego sportu na ekspozycji zaprezentowano kilkadziesiąt wspomnień, które ukazują piękno sportu w jego różnych odsłonach. Wrócimy do najpiękniejszych chwil, których bohaterami byli polscy sportowcy. Pierwsze olimpijskie złoto zdobyte dla Polski, zwycięstwa Ireny Szewińskiej, gest Kozakiewicza, hokejowa walka Dawida z Goliatem w katowickim Spodku w 1976 roku. Złoto zdobyte przez drużynę Wagnera. W kalendarium polskiego sportu jest wiele wydarzeń, które na zawsze zapisały się w historii, urastając często do rangi symbolu. Na kilkunastu planszach przedstawiono wydarzenia, które stały się symbolem waleczności i niezłomności polskich mistrzów.
Wystawa to także opowieść o ludziach, którzy nie tylko zdobywali medale dla Polski, ale wielu z nich nie wahało się poświęcić dla niej życia. Ich postawa i niezłomność mogą stanowić wzór patriotyzmu i siły charakteru. Choć sport był ich życiem, największą wartością pozostała niepodległa Polska. Po II wojnie światowej kolejne pokolenia sportowców zapisywały karty naszej historii. Bohaterowie sportowych aren uczą szacunku do narodowych barw, dają lekcje patriotyzmu i niezmiennie od ponad stu lat dostarczają kibicom niezliczonych powodów do dumy. Bohaterowie wystawy pozostawili po sobie testament, który wypełniają kolejne pokolenia polskich sportowców.
Mistrzowie są niewątpliwie inspiracją dla młodzieży i nauczycieli Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie. Tradycją szkoły jest liczny udział uczniów w zawodach sportowych na poziomie gminy, powiatu, rejonu i województwa. Uczniowie zaprezentowali również sylwetki nauczycieli wychowania fizycznego, którzy zdobyli wiele osiągnięć w dziedzinie sportu. Za sukcesem uczniów stoją ambitni nauczyciele wychowania fizycznego, pasjonaci w pełnym tego słowa znaczeniu, dla których aktywność fizyczna to styl życia. Są to ludzie, którzy poprzez profesjonalne uprawianie sportu zbudowali niesamowity autorytet wśród uczniów. Piotr Trześniewski – zawodnik sportów walki, dwukrotny Mistrz Polski K1, wicemistrz świata, zdobywca Pucharu Świata. Ewa Jagielska – multimedalistka Mistrzostw Polski seniorów w biegach długich, mistrzyni świata Masters w biegu na 10 km, na swoim koncie ma liczne zwycięstwa w największych w Polsce masowych biegach ulicznych. Srebrna medalistka Mistrzostw Polski na 5 km. Największym sukcesem Ewy jest trzecie miejsce w Maratonie Warszawskim, gdzie uzyskany wynik to 2 godz. i 35 min. Monika Wultańska – instruktorka piłki siatkowej, kulturystyki i trenerka personalna, amatorska uczestniczka ponad stu biegów masowych, biegów z przeszkodami i marszów nordic walking, w których kilkakrotnie stawała na podium. Andrzej Grajczyk – złoty medalista Mistrzostw Polski w Combat Kalaki, członek kadry Polski wielokrotnie nominowany na Mistrzostwa Europy i Świata, mistrz Europy i świata w konkurencji walk w Taekwondo, trzykrotny złoty medalista Mistrzostw Euroazji w konkurencji technicznej „Kata” walka z cieniem.
„Mam nadzieję, że ta wystawa będzie inspiracją dla sportowców z Wyszkowa”- podkreślał minister sportu i turystyki Arkadiusz Czartoryski. „Wystawa przypomina najpiękniejsze wydarzenia z historii polskiego sportu, naszych bohaterów narodowych. Ta wystawa jest oczywiście inspiracją, ale żeby można było realizować te wszystkie pasje, to wiem, że w waszym sąsiedztwie buduje się hala sportowa i jak się już zorientowałem wyposażona będzie w strzelnicę. Mam nadzieję, że hala będzie w przyszłym roku gotowa i nic nie stanie na przeszkodzie, żebyście jeszcze więcej tego sportu w tym najpiękniejszym wymiarze, czyli młodzieżowo – dziecięcym rozwijali”. Minister przedstawił ofertę nowych programów sportowych, zachęcających młodych ludzi do aktywnego spędzania wolnego czasu. Dokonał także pamiątkowego wpisu w Kronice Szkoły.
„Rozwój i osiągnięcia sportowe podnoszą wiarę we własne siły, uczą koncentracji, ale także poszukiwania rozwiązań, kreatywności i dystansu do siebie i otoczenia. Być może tak wielu zawodników w różnym wieku trenuje w klubach sportowych i myślę, że należą im się gratulacje, doping i owacje, nawet przy najmniejszych sukcesach. Jest mi niezmiernie miło, że chcieliście uczestniczyć w wernisażu dzisiejszej wystawy” – mówiła Monika Kluczek, dyrektor CEZiU “Kopernik” w Wyszkowie. W tej wystawie zawarte zostały autorytety najlepszych sportowców. Warto się z nim utożsamiać i dążyć do tego. „Jako Powiat Wyszkowski chcemy pomóc młodzieży, aby te osiągnięcia były” – zaznaczył starosta Jerzy Żukowski.
Goście obejrzeli pokaz umiejętności szybkiego reagowania na tarczę w wykonaniu trenerów Piotra Trześniewskiego i Błażeja Sarnackiego wraz z podopiecznymi. Widowiskowy pokaz karate kyokushin zaprezentowali instruktorzy Kurpiowskiej Kuźni Mistrzów: Andrzej Grajczyk i Roman Żebrowski. Układ taneczny modern jazz zaprezentowała uczennica Oliwia Tolak. Zwieńczeniem spotkania było przejście zgromadzonych gości na teren budowy nowo powstającej hali sportowej. Mobilna wystawa ma na celu dotarcie do odbiorców w przestrzeni publicznej. Wystawę na terenie CEZiU będzie można oglądać do 4 grudnia.
Wernisaż przygotowano przy współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Starostwem Powiatowym w Wyszkowie.

Autor: Tuba Wyszkowa

Dodaj komentarz